Zespół muzyczny WSD OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej
home
zespół
teksty
muzyka
galeria
Płyty CD


Linkownica

Bernardyni
nasza Prowincja

WSD Kalwaria Zebrzydowska
nasze Seminarium

Muzyka Bernardyńska
strona macierzysta


fr Anicet Gruszczyński
Łebmaster i kontakt z zespołem

SAN DAMIANO, zespół braci kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej powstał około roku 1997. Piszę 'około', gdyż już wcześniej w naszym Seminarium rozbrzmiewały dźwięki Chwały Bożej, szczególnie podczas Odpustu Wniebowzięcia NMP w sierpniu, a dokładniej w czasie sobotnich nabożeństw dla młodzieży. Stopniowo ukształtował się stały skład, a w 1999 r. trupa otrzymała nazwę...

Kościół San Damiano w Asyżu

SAN DAMIANO to najpierw nazwa małego kościółka w Asyżu. Znaczy tyle co 'Święty Damian'. Pewnego razu, a było to w 1206 r. (równo cięte 800 lat temu!!) zaglądnął do niego św. Franciszek. Właściwie wtedy jeszcze nie był święty, znajdował się dopiero u początku drogi swego nawrócenia. W tym miejscu modlił się:

Najwyższy, wszechmocny Panie,
Daj mi prawdziwą wiarę,
Niezachwianą nadzieję,
Doskonałą miłość,
Odczucie i poznanie,
Abym mógł wypełniać
Twoją świętą wolę.

... i Pan odpowiedział mu: Idź i napraw Mój Kościół. Franciszek zinterpretował to przesłanie dosłownie i odbudował kościółek Św. Damiana oraz dwa inne. Potem jednak przekonał się, że jego misja ma charakter duchowy. Zgromadzona wokół Franciszka wspólnota braci przekształciła się w zakon, jakiego wcześniej nie widziano, Zakon Braci Mniejszych (łac. Ordo Fratrum Minorum - OFM). Franciszkanie i franciszkanki wszelkich rodzin i odgałęzień stanowią do dziś najliczniejsze wspólnoty zakonne w Kościele. Jedna z tych gałęzi zawędrowała do Polski w osobie św. Jana Kapistrana. Założył on w Krakowie nowy klasztor pw. św. Bernardyna ze Sieny (1453 r.). To właśnie my - Bernardyni.

Jak się rzekło, w styczniu 1997 r. ukonstytuował się skład zespołu, i teraz już wiadomo, dlaczego SAN DAMIANO. Gramy i śpiewamy prawie 10 lat, ale z oczywistych powodów zespół zmienia się nieustannie. Jedni bracia odchodzą, a na ich miejscach pojawiają się nowe twarze. Pozwólcie więc, że wymienię wszystkich, bez oglądania się na chronologię:

fr Roland Pancerz -
fr Leonard Hryniewski -
fr Nikodem Sobczyński -
fr Ernest Kuźmicz -
fr Lubomir Kopysteryński -
fr Honorat Ćwikła -
fr Teofil Czarniak -
fr Hieronim Trocki -
fr Hugon Superson -
fr Zacheusz Jurek -
fr Marcjan Bocheński -
fr Luchezjusz Winglarek -
fr August Olearski -
fr Teodozjusz Stocerz -
fr Kacper Tomczewski -
fr Sebastian Feret -
fr Arkadiusz Belcik -
fr Emanuel Sabadach -
fr Paweł Łuczak -
fr Erhard Olwert -
fr Damian Sołodun -
fr Bartymeusz Kędzior -
fr Laurencjusz Krawczyk -
fr Anicet Gruszczyński -
fr Filemon Wątroba -
fr Sergiusz Caplicki -
fr Jonatan Jagusztyn -

bas, gitara solowa
gitara
gitara
klawisze, śpiew
śpiew
śpiew
perkusja
śpiew
saksofon, flet
gitara solowa i akustyczna
śpiew
śpiew, gitary
klawisze, bas, akordeon, skrzypce
bas
akustyka
śpiew, gitar
gitara akustyczna i solowa
klawisze, śpiew
akustyka i multimedia
akordeon i flety
gitara solowa
śpiew, gitara akustyczna
trąbka, bongos
bas
klawisze, śpiew
gitary, śpiew
akustyka


Zbliża się noc (CD) No i przyjaciele: fr Faustyn Kuśnierz, fr Dominik Siuta, fr Wiktoryn Krysa, Anna Pocztowska, Sabina Cichoń, Wojciech i Marcin Banaś, Kasia i Agnieszka Symela, Marian Górkiewicz, Antonina Kraszkiewicz, Patrycja Pyzińska, Jacek Kycia, Ania Wróblewska, Ania Pawlikowska, Kasia Madeja, Magda Serwin, Ania Głuc, Sylwia Pająk, Dorota Zajda, Madga Żyła, Kamil Pitala, Łukasz Płatek, Łukasz Hajduk, Dawid Wierzba. Wiadomo, że osób zaangażowanych było duuuużo więcej, więc proszę, wybaczcie, jeśli ktoś nie został wymieniony.

Rajski Ogród (CD)

Można w sumie odnaleźć cztery albumy z nagłówkiem 'San Damiano'. Pierwsza kaseta, zatytułowana po prostu "Kolędy i pastorałki" opuściła studio w 1998 r., po roku zostały dodane jeszcze trzy piosenki i tak powstała płyta "Zbliża się noc". Również w 1999 r. światło dzienne ujrzała kaseta (a potem także i płyta) pt. "Franciszkowym śladem". Kolejny krążek to rok 2002: "Rajski ogród".

Jeśli ktoś nigdy nie miał tych krążków w ręku, a bardzo chciałby, to jest możliwość zamówienia ich u o. Juliana:
Franciszkowym śladem (MC) "Franciszkowym śladem" (CD, 9 + 3 zł kosztów wysyłki)
"Zbliża się noc" (CD, 10 + 9 zł)
"Rajski ogród" (hnmm...)
Zamówienia najszybciej na adres studio@fanfara.pl lub tel. 0 602 448 052. Przy zamówieniu proszę podać formę płatności (przelew lub za zaliczeniem poczt.)